Afgørelse
Nummer
Klage over Interstudio A/S afvist
Klage over, at Interstudio A/S, som er eneagent for de italienske Kartell metalmøbler og Flos lamper, havde nedsat rabatten med 20-35 \% afvist, da aftalen ikke har til formål eller følge at begrænse konkurrencen, jf. konkurrencelovens § 6, stk. 1.
Rådsmødet den 27. januar 1999
En forhandler klagede over, at Interstudio A/S, som er eneagent for de italienske Kartell metalmøbler og Flos lamper, havde nedsat rabatten med 20-35 \%.
Klageren mente, at rabatnedsættelsen var en følge af, at klager havde konkurreret på prisen i detailhandlen.
Efter styrelsens undersøgelser forelå der imidlertid ikke nogen aftaler mellem Interstudio eller selskabets agenturgiver og forhandlerne, der har til formål eller til følge at begrænse konkurrencen, jf. konkurrencelovens § 6, stk. 1. Nedsættelsen af rabatten var alene begrundet i Interstudios egen konkrete vurdering af samhandelsforholdene.
På baggrund af omsætningstallene her i landet for Kartell møbler og Flos lamper og Interstudios oplysninger om leverandører af konkurrerende produkter, fandt styrelsen heller ikke grundlag for at antage, at der forelå dominans på markedet.