Afgørelse

Nummer
3:1120-0100-139 /fødevarer-finans/jf

Emner

  • § 6 / art. 101 - konkurrencebegrænsende aftaler

Renteberegning i grovvarebranchen

Aftale i grovvarebranchen om fælles rentebetaling ikke i strid med § 6, da en række virksomheder anvendte individuel renteberegning.

Rådsmødet den 28. februar 2001

Konkurrencestyrelsen har meddelt en advokat, at man ikke finder, at der foreligger tilstrækkelige holdepunkter for, at der, i strid med konkurrencelovens § 6, stk. 1, er indgået en aftale i grovvarebranchen om fælles renteberegning.

Sagen er rejst på baggrund af en henvendelse fra en advokat, der til brug ved en verserende retssag, havde gjort gældende, at KFK havde beregnet sig rentes rente ved for sen indbetaling, herunder et finansieringstillægget på 5%, og at dette var en følge af en aftale om betalingsbetingelser i grovvarebranchen, der var i strid med konkurrencelovens § 6, stk. 1.

Styrelsen har herefter undersøgt om der var en aftale om renteberegning inden for grovvarebranchen, idet man er bekendt med at der i 1982 efter den daværende monopollovs § 6, stk. 1, blev anmeldt en aftale mellem hovedaktørerne i grovvarebranchen om betalingsbetingelser.

Undersøgelsen viste, at en række virksomheder, herunder DLG, der står for 30-40% af grovvarehandlen, ikke fulgte aftalen længere, men anvendte individuel renteberegning, hvor der ikke synes at være noget fælles mønster. Man har på den baggrund konkluderet, at der ikke er en branchekutyme for så vidt angår renteberegningen ved for sen indbetaling.