Øvrige nyheder
Markedshøring: Nykredit ønsker at overtage leverandør af IT-løsninger BEC
BEC Financial Technologies a.m.b.a. har aktiviteter inden for bl.a. IT-løsninger som indgår i medlemsbankers kerneforretning. Nykredit-koncernen har aktiviteter inden for bl.a. bankydelser, udstedelse af realkreditlån, formidling af realkreditlån og kapitalforvaltning. Interesserede opfordres til at komme med bemærkninger.
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har modtaget et udkast til anmeldelse af Nykredit-koncernens (”Nykredit”) erhvervelse af enekontrol over BEC Financial Technologies a.m.b.a. ("BEC"). Transaktionen vil foregå ved, at BEC omdannes til et aktieselskab, hvorefter Nykredit Bank A/S erhverver samtlige aktier fra de øvrige ejere. Efterfølgende vil Nykredit igangsætte integrationen af sin eksisterende IT-organisation med BEC. De nuværende medejere vil efter transaktionen fortsætte som kunder hos Nykredit.
Transaktionen udgør efter parternes vurdering en fusion omfattet af konkurrencelovens bestemmelser om fusionskontrol, hvilket betyder, at fusionen ikke må gennemføres, før enten Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen eller Konkurrencerådet har godkendt den.
BEC er en dansk datacentral, der udvikler, drifter og yder support til IT-løsninger til virksomheder i den finansielle sektor. Virksomheden ejes af 13 pengeinstitutter, herunder Nykredit Bank A/S, som både er medejere og kunder hos BEC.
BEC tilbyder bl.a. IT-løsninger inden for kernebankområdet, herunder inden for selvbetjening (såsom net- og mobilbank), rådgivning, kontohåndtering, betalinger og lån. BEC leverer disse løsninger både til sine medejere og til andre virksomheder i den danske finanssektor, herunder pengeinstitutter, som ikke er medejere af BEC. BEC er en af tre aktører, der leverer sådanne IT-løsninger til virksomheder i den danske finanssektor.
Nykredit består af Nykredit Realkredit A/S og underliggende selskaber, herunder Totalkredit A/S, Sparinvest Holdings SE og Nykredit Bank A/S. Nykredit har primært aktiviteter inden for realkredit og bankydelser.
Nykredit tilbyder bl.a. produkter inden for (i) bankydelser til privatkunder, herunder banklån, konto og kort samt investeringsrådgivning (ii) bankydelser til erhvervskunder, herunder finansiering, investering, rådgivning samt konto og kort (iii) kapitalforvaltning og (iii) formidling af realkreditlån udstedt af Totalkredit A/S og Nykredit Realkredit A/S. Nykredit har desuden aktiviteter inden for ejendomsmæglervirksomhed, leasing, pensionsformidling, forsikringsformidling, fondsadministration og ejendomsadministration.
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen opfordrer alle interesserede til at komme med eventuelle bemærkninger til fusionen senest den 1. oktober 2026 kl. 12.
Bemærkninger sendes til:
Konkurrence-og Forbrugerstyrelsen
Carl Jacobsens Vej 35
2500 Valby
E-mail: kfst@kfst.dk
Mrk.: Fusion Nykredit/BEC
Yderligere oplysninger om fusionen kan fås hos specialkonsulent Tobias Kristensen Hensch, tlf. 4171 5037 eller e-mail tkh@kfst.dk