Fase 1: Beslutning om OPP
Kan OPP bruges til alle renoveringsprojekter?
Omfattende renovering og efterfølgende drift
Det kan give en offentlig ordregiver en række fordele at gennemføre et renoveringsprojekt som OPP. Fordelene gør sig kun gældende, hvis det projekt, der gennemføres som OPP, egner sig hertil. Helt grundlæggende bør et renoveringsprojekt indebære både projektering, renovering, drift og vedligeholdelse af et offentligt anlæg for, at man kan overveje en OPP-løsning. Herudover er det vigtigt at overveje følgende tre parametre:
- Indeholder projektet en omfattende renoveringsopgave, der har betydning for en efterfølgende driftsopgave?
- Har projektet en størrelse, der giver mulighed for en god økonomi?
- Er der et fremadrettet behov for den/de bygning(er), der indgår i projektet?
Når en offentlig ordregiver overvejer, hvorvidt et konkret projekt egner sig til OPP, anbefales det, at der gennemføres en OPP-vurdering. I den forbindelse er det også væsentligt at tage disse parametre i betragtning. Læs mere om dette under OPP-vurdering.
Omfattende renovering og efterfølgende drift
Standardmodellen er knyttet til en definition af et OPP som et projekt, hvor etablering, drift og løbende vedligeholdelse er knyttet sammen i én pakke, der varetages af én privat aktør. For at et projekt kan udgøre et OPP i den forstand, er det derfor afgørende, at projektet giver mulighed for at udbyde renoverings- og driftsarbejdet samlet.
I et renoveringsprojekt skal der være tale om en omfattende renovering for, at projektet kan fungere som OPP. For at kunne opnå totaløkonomiske fordele i OPP-projekter er det vigtigt, at den private leverandør har mulighed for at vælge løsninger inden for fx materialevalg, installationer og energiforbrug, der kan give driftsbesparelser på længere sigt. Det kræver, at den bygning, der skal indgå i projektet, er i en tilstand, der medfører et behov for en forholdsvis omfattende renovering. Det er endvidere relevant at sikre sig, at omfanget af renoveringen sikrer muligheden for en effektiv håndtering af risici forbundet med den eksisterende bygning.
Projektets størrelse
Samtidig skal projektet have en vis størrelse. Det er centralt, at de totaløkonomiske gevinster i OPP-projektet er større end de omkostninger, der følger med at gennemføre udbuddet – på både den private og den offentlige side. I mange OPP-projekter er udbudsomkostningerne forholdsvis store på grund af kontraktens karakter med flere ydelser og lang løbetid. Hvis et projekt ikke vurderes at have den fornødne størrelse til at skabe en fornuftig økonomi, kan man overveje, om projektet kan gives yderligere volumen – fx ved at lade flere renoveringstrængte bygninger indgå i samme projekt. Endelig er det muligt at udbyde renovering og drift af hele bygningsmassen på et område i et samlet OPP – fx alle skoler i kommunen. Det vil give OPP-leverandøren gode muligheder for stordriftsfordele – hvilket kan give den offentlige ordregiver bedre priser.
Hvis den offentlige ordregiver overvejer at koble flere bygninger sammen i OPP-projektet, bør det overvejes, om bygningernes karakter gør dem egnede til at indgå i det samme projekt. Langt de fleste bygninger kan kobles sammen i OPP-projekter, men i enkelte tilfælde kan det skabe en udfordring. Det er tilfældet, hvis renoverings-/anlægsarbejdet er så forskelligartet, at den samme leverandør ikke kan forventes at kunne varetage begge opgaver. Det kan fx være tilfældet, hvis en fredet og en ikke-fredet bygning kobles sammen i ét OPP-projekt.
Det bør altid være en konkret vurdering, hvor stort det enkelte projekt skal være for, at det giver mulighed for totaløkonomisk optimering og for, at det kan tiltrække markedets interesse. Det bør ligeledes indgå i vurderingen, om projektets kompleksitet bliver så høj, grundet sammenkoblingen af forskellige typer af faciliteter og OPP-projekter, at rationalet bag en realisering som OPP samt markedsinteressen forsvinder.
Fremadrettede behov
Det er også vigtigt, at en offentlig ordregiver i forbindelse med overvejelser om et OPP-projekt om renovering af en eller flere bygninger forholder sig til det fremadrettede behov for bygningen/bygningerne. I et OPP-projekt binder den offentlige ordregiver sig i en længere periode. Det kan blive både dyrt og besværligt at afslutte kontrakten før tid. Derfor er det vigtigt, at den offentlige ordregiver kan se et behov for bygningen i hele kontraktens løbetid, enten til det oprindelige formål eller til et nyt. Hvis det er nødvendigt at sikre fleksibilitet i længden, kan en mulighed være at stille krav til OPP-leverandøren om, at renoveringen skal give nye muligheder for bygningen – fx at en skole skal kunne omdannes til kontorbygning på længere sigt. I renoveringsprojekter vil mulighederne for fleksibilitet ofte være begrænset af den eksisterende bygnings karakter. Overvejelser om kommunens fremadrettede behov er særligt vigtige, hvis der indgår flere bygninger i projektet – fx hvis den samlede skolemasse udbydes til renovering i et OPP-projekt.
Sidst opdateret: 30. april 2018