Afgørelse

Nummer
3/1120-0100-1129/FI/LPML

Emner

  • § 11 / art. 102 - misbrug af dominerende stilling

Rådsafgørelse: Klage over Pradan Auto Import A/S

Pradan Auto Import A/S har misbrugt sin dominerende stilling

Pressemeddelelse - 31. august 2005

Konkurrencerådet har i dag afgjort, at Pradan Auto Import A/S i perioden 2002-2004 misbrugte sin dominerende stilling ved at anvende et rabatsystem, der holdt konkurrenterne ude fra markedet for originale Skoda reservedele.

Pradan Auto Import A/S er hovedimportør af Skoda reservedele i Danmark. Pradan har et stort net af Skoda forhandlere og autoriserede værksteder, som køber reservedele i gennem virksomheden.

Konkurrencerådet vurderede, at Pradan har forsøgt at holde konkurrerende importører ude fra nettet af forhandlere og værksteder. Det har virksomheden bl.a. gjort ved at tilbyde de autoriserede værksteder og Skoda forhandlere en ekstra rabat, hvis de opnåede bestemte købsmål. En sådan rabat er i strid med konkurrencereglerne og dermed ulovlig.

Pradan Auto Import A/S har siden 1999 været en del af Semler Gruppen, sammen med bl.a. Skandinavisk Motor Co. A/S. Fra foråret 2004 har Skandinavisk Motor Co. A/S bl.a. overtaget importen af koda fra Pradan, og der er nu indført et nyt, fælles rabatsystem for alle SMC´s mærker.