Forstå benchmarkingen
Hvilke data indgår i benchmarkingen?
Her kan du blive klogere på, hvilke informationer benchmarkingmodellen bygger på, og hvordan selskabernes indberetning påvirker benchmarkingen.
Læs mere om, hvordan standardiseringen bruges til at sikre sammenlignelighed mellem selskaberne
Standardiseringen af hvert af selskabernes aktiver og driftsaktiviteter bruges til at fastsætte et mål for det enkelte selskabs produktion. Målet for selskabets produktion holdes op imod det pågældende selskabs faktiske omkostninger. Det er dette forhold mellem selskabets produktion og omkostninger, der sammenlignes med de øvrige selskaber i benchmarkingen.
Læs mere om, hvordan selskaberne benchmarkes
Hvad skal vandselskaberne indberette til brug for benchmarkingen?
I de år, hvor hver forsyningsart skal benchmarkes, indberetter selskaberne data for deres aktiviteter og aktiver for de seneste to år. Benchmarkingresultaterne er derfor et udtryk for selskabets økonomiske performance i de år, der benchmarkes.
Selskaberne skal indberette data for:
- Drift (OPEX-delen): eksempelvis mængden af behandlet vand
- Anlæg (CAPEX-delen): eksempelvis kilometer ledning
- Faktiske driftsomkostninger, investeringer og finansielle omkostninger
- Ansøgninger om såkaldte "særlige forhold" samt "øvrige aktiver"
Se indberetningsvejledningerne til benchmarkingen
Eftersom selskaberne sammenlignes med hinanden i benchmarkingen, har det enkelte selskabs indberetning af data ikke kun betydning for selskabets eget benchmarkingresultat – men også for de andre selskabers resultater.
VandData
Her foretager drikke- og spildevandsselskaberne indberetninger til økonomiske rammer og benchmarking og kommunerne indberetter til stoplov. Du skal logge på med MitID.
Kontakt os
Har du brug for at kontakte os i Vandsektortilsynet, kan du finde os her.