Øvrige nyheder

De første seks retsforlig i mFRR-sagskomplekset er indgået

I mFRR-sagskomplekset er der indgået forlig i de første berostillede sager baseret på Sø- og Handelsrettens domme i prøvesagerne.

Konkurrencerådet afgjorde i oktober 2023, at Effekthandel og 49 kraftvarme- og regulérkraftværker havde overtrådt konkurrenceloven. 41 værker indbragte Konkurrencerådets afgørelse for Sø- og Handelsretten, mens otte værker og Effekthandel ankede afgørelsen til Konkurrenceankenævnet, som i november 2024 stadfæstede Konkurrencerådets afgørelse, hvorefter sagerne blev anket videre til Sø- og Handelsretten.

Alle 49 værker og Effekthandel har således haft retssager verserende ved Sø- og Handelsretten, men de involverede parter blev enige om at sætte alle sager i bero og afvente afgørelsen af seks udvalgte prøvesager og en sag om bødehæftelse.

Sø- og Handelsretten afgjorde i november 2025 de seks prøvesager. Med udgangspunkt i disse afgørelser er der nu indgået retsforlig i de første seks af de berostillede sager, hvor parterne har beregnet bøder med udgangspunkt i Sø- og Handelsrettens domme.