Udbudsregler

Ændringer af serviceattest

Udstedelsen af nye serviceattester med oplysninger om evt. brug af illegal arbejdskraft er midlertidigt sat i bero. 

Serviceattesten udstedes af Erhvervsstyrelsen til de virksomheder, der ønsker at benytte den som alternativ til selv at indhente en straffeattest, skatteoplysninger mv. som dokumentation i forbindelse med deltagelse i offentlige udbud.

Den 1. november 2023 fik serviceattesten nyt indhold og layout. Ændringerne af serviceattesten blev bl.a. indført for, at der på serviceattesten også indgår oplysninger omkring brug af illegal arbejdskraft under særligt skærpende omstændigheder, dvs. overtrædelser af udlændingelovens § 59, stk. 6. Oplysninger om disse forhold fremgår af den såkaldte ”offentlige straffeattest” og kan kun indhentes med afsæt i en konkret hjemmel. Der er behov for at skabe klarhed over dette afsæt, hvorfor udstedelsen af nye serviceattester med oplysninger om evt. brug af illegal arbejdskraft midlertidigt er sat i bero.

Der vil fra fredag den 15. december 2023 fortsat være adgang til de samme informationer på serviceattesten, som der var før 1. november 2023.

Ofte stillede spørgsmål om serviceattesten

Serviceattesten er et tilbud, som danske virksomheder kan benytte sig af, når de i forbindelse med et udbud skal indsende dokumentation for, at de ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene i udbudslovens § 135, stk. 1 og 3, og § 137, stk. 1, nr. 2 eller 6.

Serviceattesten indeholder alle de oplysninger fra ATP, Skatteforvaltningen, Skifteretten, Erhvervsstyrelsen og Politiet (Kriminalregistret), som er relevante for udelukkelsesgrundene.

Serviceattesten udstedes af Erhvervsstyrelsen efter anmodning fra virksomheden og mod et gebyr.

En serviceattest kan lette dokumentationsprocessen for virksomheden, da Erhvervsstyrelsen koordinerer indhentningen af oplysningerne og samler dem i ét dokument: serviceattesten.

Det er ikke et krav, at virksomheden afleverer en serviceattest i forbindelse med et udbud. En dansk virksomhed kan også vælge selv at indhente relevant og nødvendig dokumentation.

Den opdaterede serviceattest forventes udskudt til Q2 2024.

Overtrædelser af udlændingeloven er ikke en selvstændig udelukkelsesgrund efter udbudsreglerne. Hvis ordregiver har en begrundet tvivl om, hvorvidt ansøgeren eller tilbudsgiveren i forbindelse med udøvelsen af sit erhverv har begået alvorlige forsømmelser, der sår tvivl om ansøgerens eller tilbudsgiverens integritet (jf. udbudslovens § 136, nr. 4) skal ordregiver undersøge forholdet nærmere. Dette kan efter omstændighederne indbefatte undersøgelse af overtrædelser af udlændingeloven. Dokumentation kan fx ske ved at ordregiver anmoder den pågældende ansøger eller tilbudsgiver om at redegøre nærmere for forholdet. 

Kontakt Konkurrence-og Forbrugerstyrelsen

Udbudsretlige spørgsmål

Udbudsretlige spørgsmål vedrørende serviceattesten, kan rettes til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen på mail.  

 

Skriv til os på: ok@kfst.dk
Kontakt Erhvervsstyrelsen

Spørgsmål fra virksomheder

Spørgsmål vedrørende serviceattesten eller anmodninger om attester kan stilles til Erhvervsstyrelsen. Virksomheder opfordres til at tage kontakt til Erhvervsstyrelsens kundecenter via deres kontaktformular.

Gå til Erhvervsstyrelsens Support og hjælp