Realkredit Danmark skal ophæve bonusordning
Pressemeddelelse - 24. marts 1999
Konkurrencerådet har i dag besluttet, at Realkredit Danmarks samarbejdsaftaler med en række pengeinstitutter er tilladte. Dog skal Realkredit Danmark fjerne en bestemmelse om bonus.
Der er tale om et sæt standardaftaler for samarbejdet mellem Realkredit Danmark og pengeinstitutterne, når de formidler og stiller garanti for lån i realkreditinstitutter. Aftalerne er ikke eksklusive og pålægger ikke parterne begrænsninger. Pengeinstitutterne kan frit indgå lignende aftaler med andre realkreditinstitutter eller omvendt.
Realkredit Danmark skal fjerne en bestemmelse om bonus. Den går ud på, at hvis et pengeinstitut inden for et kvartal formidler et bestemt antal lån, får pengeinstituttet en bonus.
Rådet fandt, at udlodning af bonus kan begrænse konkurrenters adgang til markedet og konkurrencen mellem realkreditinstitutter. Årsagen er, at bonusordningen giver et kraftigt incitament for pengeinstitutterne til at nå det fastsatte mål for salg af lån pr. kvartal. Pengeinstitutterne anspores derfor til at få kunden til at søge om lån hos Realkredit Danmark frem for lån hos andre, som kunne være mere konkurrencedygtige.