Afgørelse

Nummer
2:8034-5/mlp/fødevarer-finans

Emner

  • § 12 - Fusionskontrol

Carlsbergs fusion med Feldschlösschen Getränke Holding AG

Carlsberg overtager schweizisk bryggeri

Pressemeddelelse - 3. november 2000

Konkurrencestyrelsen har på Konkurrencerådets vegne godkendt, at Carlsberg overtager det schweiziske bryggeri Feldschlösschen Getränke Holding AG.

Bryggeriet producerer og distribuerer øl og læskedrikke til det schweiziske marked. Bryggeriet havde i 1999 en andel af det schweiziske ølmarked på 45 pct., 2.350 ansatte og en omsætning på 5,2 mia. kroner. Bryggeriet har ingen eksport til Danmark. Fusionen vil derfor ikke ændre Carlsbergs stilling på de danske markeder for øl og læskedrikke.

Fusionen godkendes efter en speciel regel i den nye danske konkurrencelov, som giver virksomhederne mulighed for hurtigt, ubureaukratisk og i fortrolighed at få behandlet og godkendt en planlagt fusion. Denne regel gælder dog kun, når det er klart, at fusionen ikke kan give konkurrenceproblemer. Konkurrencestyrelsen beslutter samtidig med godkendelsen, hvornår den offentliggøres.