Glarmestre skal ophæve priskoordinering
Pressemeddelelse - 30. maj 2001 Konkurrencerådet har besluttet, at Glarmesterlauget skal ophæve to aftaler med henholdsvis Tryg-Baltica Forsikring A/S og Dansk Glasforsikring A/S vedrørende glarmestrenes priser for udskiftning af ruder.
Glarmestrene og forsikringsselskaberne har fremført, at prislisten er nødvendig, når en forsikringsskade hurtigt skal udbedres, og der derfor ikke er tid til prisforhandlinger.
Problemet med prislisten er imidlertid, at den kan anvendes som rettesnor for det generelle prisniveau på markedet. Dermed uniformerer den priserne også på andet glarmesterarbejde, som ikke har noget med forsikringsskader at gøre. Der er endvidere eksempler på hastende forsikringsarbejder, hvor det ikke har været nødvendigt med faste prislister for arbejdsopgaverne.