Afgørelse

Nummer
4/0120-0301-00187FI//PR

Emner

  • § 6 / art. 101 - konkurrencebegrænsende aftaler

Begrænsning af bogbranchens fastprisdispensation

Bestræbelser for mere frie bogpriser lykkedes

Pressemeddelelse - 29. marts 2006

Konkurrencerådet besluttede i dag, at der skal ske en væsentlig liberalisering af bogpriserne. Dispensationen til faste priser begrænses, så et forlag højst må sætte faste priser for 10 pct. af forlagets nyudgivelser og kun for egentlige nyudgivelser. Samtidig begrænses fastprisperioden til udgivelsesåret plus 5 måneder, og den faste pris ophører, når bogen udkommer i bogklubudgave.

Siden midten af 1800-tallet har bogbranchen aftalt vilkårene for handelen med bøger. Da monopolloven kom til i 1955, blev branchen af ”kulturelle grunde” givet dispensation til at anvende faste priser. Forlagene havde direkte pligt til at anvende faste priser. Boghandlerne havde monopol på væsentlige dele af bogsalget.

Fra begyndelsen af 1980´erne og frem til i dag har Konkurrencestyrelsen og -rådet arbejdet for friere forhold på bogmarkedet. Det er sket ud fra en vurdering af, at det ville være til gavn for branchen og for bogen som kulturfaktor, samtidig med at forbrugerne ville få billigere bøger.

Forsøgene på at liberalisere er i flere omgange delvis slået fejl. Ankenævnene har således fundet, at konkurrencemyndighederne ikke havde løftet bevisbyrden omkring de kulturelle hensyn. En oversigt over hovedbegivenheder i årenes løb er oplistet her.

Begrundelsen for Konkurrencerådets beslutning i dag er, at Konkurrencestyrelsen i november 2005 blev enig med Forlæggerforeningen om en liberalisering. Herudover blev der i mandags indgået en bred politisk aftale om, at en bog skal have fri pris, når den udkommer i bogklub. Dette punkt svarer til Konkurrencerådets beslutning i 2004, som blev ophævet af Konkurrenceankenævnet i 2005.