A-apoteket giver Uldum Apotek samme vilkår som medlemmer
Indkøbsforeningen A-apoteket forpligter sig til at give Uldum Apotek ret til at handle på samme vilkår som foreningens medlemmer. Det imødekommer Konkurrencerådets betænkeligheder ved A-apotekets eksklusion af Uldum Apotek.
A-apoteket er Danmarks største indkøbs- og markedsføringsforening for apoteker. I 2011 ekskluderede A-apoteket Uldum Apotek, fordi det samarbejder med Matas om udlevering af receptpligtig medicin.
Konkurrencerådet vurderede umiddelbart, at eksklusionen var i strid med konkurrencereglerne. På den baggrund valgte A-apoteket at afgive tilsagn om, at Uldum Apotek fremover kan handle på samme vilkår som foreningens medlemmer. Det indebærer blandt andet at få samme rabatter på indkøb, samme adgang til markedsføring og samme adgang til faglige kurser.
Konkurrencerådet har i dag gjort A-apotekets tilsagn bindende.
Direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Agnete Gersing, siger:
"Konkurrencerådet skaber med sin afgørelse grobund for, at Uldum Apotek kan fortsætte sit samarbejde med Matas. Samarbejdet forbedrer forbrugernes adgang til receptpligtig medicin."