Afgørelse
Nummer
Klage over samdistribution af BT og Ekstrabladet
Klage over krav om mindstedebitering på 4.stk. BT ved levering af ekstrabladet afvist.
Konkurrencestyrelsen har ikke fundet grundlag for at foretage sig videre i anledning af, at en kiosk har klaget over, at Bladkompagniet har forlangt en mindstedebitering på 4 stk. BT ved levering af Ekstrabladet.
Der gælder ikke nogen forpligtelse til at aftage BT sammen med Ekstrabladet. Formiddagsbladene har et samarbejde om distributionen og i den forbindelse kræves af hver forhandler et leveringsgebyr på 2,78 kr. og et mindstekøb (mindstedebitering) på 8 stk. Afhenter forhandleren selv aviserne, bortfalder kravet om gebyr og mindstedebitering.
Et leveringsgebyr på 2,78 kr. og en mindstedebitering på 8 stk. formiddagsblade kan ikke anses at indebære en begrænsning af kioskejeres konkurrencemuligheder og er derfor ikke omfattet af konkurrencelovens § 6. Der er herved ikke taget stilling til, om det nævnte samarbejde mellem de to bladhuse i øvrigt er foreneligt med konkurrencelovens bestemmelser, hvilket udtrykkeligt er meddelt parterne.