Afgørelse

Nummer
3/1120-0100-0682/Industri/bsk

Emner

  • § 6 / art. 101 - konkurrencebegrænsende aftaler

Bilforhandleres salg af biler til udlændinge

Salg af biler til udlændinge til højere priser end, når bilen sælges til danske forbruger var ikke i strid med konkurrenceloven, da bilforhandleren individuelt benyttede sig af andre priser eller vilkår over for udenlandske købere end danske.

Rådsmødet den 27. november 2002

Konkurrencestyrelsen har modtaget en henvendelse om, at en dansk bilforhandler tilsyneladende sælger biler til udlændinge til højere priser end, når bilerne sælges til danske forbrugere.

Prisen på en ny bil i Danmark - renset for moms og afgifter - er generelt billigere end i andre EU-lande. Bilerne i Danmark er før afgifter ca. 20 pct. billigere end gennemsnittet i EU. Dette skyldes primært de - i forhold til andre EU-lande - høje danske bilafgifter.

Den lave grundpris på en ny bil i Danmark er attraktiv for forbrugere i andre EU-lande. F.eks. kan en norsk forbruger ved at købe en ny bil i Danmark, som indregistreres i Norge, både drage fordel af den lave danske grundpris og de lavere norske bilafgifter. Det vil sige, at en nordmand ved at købe en bil i Danmark som eksporteres til Norge, får en billigere bil, end hvis den i stedet både købes og indregistreres i enten Norge eller Danmark.

Der er aftalefrihed i Danmark. Det vil sige, at en bilforhandler selv bestemmer, hvem han vil sælge til og til hvilken pris. Som udgangspunkt er det derfor ikke ulovligt for en enkelt bilforhandler at nægte at sælge en bil til f.eks. en svensk forbruger. Afhængig af de konkrete omstændigheder kan der dog være tale om en overtrædelse af konkurrenceloven eller markedsføringsloven.

Konkurrencestyrelsen kan gribe ind, hvis diskriminationen sker på baggrund af en aftale mellem virksomheder. Det kan f.eks. være en aftale mellem flere forhandlere om, hvilke priser og vilkår, man skal benytte ved salg af biler til udlændinge. Eller f.eks. en aftale mellem leverandør (bilproducent/bilimportør) og forhandler om, hvilke priser og vilkår, de skal anvende ved salg til udlændinge. Konkurrencestyrelsen har derimod ikke mulighed for at gribe ind over for bilforhandlere, der individuelt benytter sig af andre priser eller vilkår over for udenlandske købere, end dem forhandleren benytter over for danske bilkøbere.

I den konkrete sag er der ikke noget, der tyder på, at konkurrenceloven bliver overtrådt. Konkurrencestyrelsen følger imidlertid løbende udviklingen på markedet.