Afgørelse
Nummer
4/0120-0204-0037/FI/CGA
Emner
- § 6 / art. 101 - konkurrencebegrænsende aftaler
Ruko A/S samhandelsaftaler med låsesmede
Ved gennemgang af Ruko A/S' samhandelsaftaler fandt styrelsen, at enkelte bestemmelser kunne indeholde konkurrencebegrænsninger i strid med konkurrencelovens forbudsbestemmelser. Ruko A/S præciserede herefter formuleringen af de enkelte bestemmelser.
Rådsmødet den 20. december 2006
Ruko A/S har siden foråret 2006 indgået nye samhandelsaftaler med sine kunder i låsesmedebranchen. Disse nye aftaler er en opdatering af de hidtil gældende aftaler.
Ruko A/S har aftaler med låsesmede i fire kategorier. Den grundlæggende aftale i systemet er ”Montage godkendt af Ruko – serviceaftale”. De øvrige aftaler, sikringsspecialist, sikringscenter og elektronikspecialist, bygger på, at den pågældende låsesmed også har en montageaftale.
Styrelsen har ved sin gennemgang af aftalerne vurderet, at enkelte bestemmelser i disse aftaler kunne indeholde konkurrencebegrænsninger i strid med konkurrencelovens forbudsbestemmelser.
Virksomheden har forklaret styrelsen, hvorledes aftalerne skal forstås og har forsikret styrelsen om, at aftalernes bestemmelser ikke sigtede på at begrænse låsesmedenes adgang til at sælge og installere konkurrerende produkter.
For at fjerne en hver tvivl herom har Ruko A/S herefter præciseret formuleringerne af enkelte bestemmelser, så det klart fremgår, at låsesmedene kun er forpligtet til at anvende Ruko-dele, når de udfører reparation og vedligehold på Ruko-låsesystemer, og at deres henvisningspligt til andre virksomheder med aftale med Ruko kun gælder, for henvendelser om Ruko-systemer.
Dette har styrelsen taget til efterretning.