Vedtagelse om markedsdeling i Botex
Botex-kæden, hvis medlemmer er selvstændige butikker, har i mindst 12 år haft en aftale, som begrænsede konkurrencen. Aftalen betød, at butikkerne i vidt omfang har været forhindret i at reklamere i hinandens områder. Konkurrencerådet har genbehandlet sagen, efter at Konkurrenceankenævnet i 2023 hjemviste den, og har afgjort, at Botex har overtrådt konkurrencereglerne.
Afgørelse 26. marts 2025
Sagsnummer 24/06957
Lovgrundlag § 6 / art. 101 - konkurrencebegrænsende aftaler
Konkurrencerådet har afgjort, at Boligtextilbranchens Indkøbsservice A.M.B.A. (Botex) har overtrådt konkurrencelovens forbud mod konkurrencebegrænsende samarbejde.
I en periode på mindst 12 år havde butikkerne i Botex-kæden en aftale om ikke at omdele reklamer til husstande i hinandens områder. Områderne blev tildelt hvert medlem i Botex-kæden ud fra postnumre. Der er i sagen eksempler på, at aftalen blev tolket sådan, at den også omfattede andre typer af markedsføring end husstandsomdelte reklamer. Den ulovlige aftale har i hvert fald fundet sted fra maj 2009 til august 2021.
Konkurrencerådet påbyder Botex straks at ophøre med den ulovlige adfærd samt fremover at afstå fra samme eller tilsvarende adfærd. Konkurrencerådet har desuden besluttet at indbringe sagen for Sø- og Handelsretten med henblik på, at Botex idømmes en bøde.
Sagen blev oprindelig afgjort af Konkurrencerådet i juni 2022. Botex ankede dengang rådets afgørelse til Konkurrenceankenævnet, som i oktober 2023 hjemviste sagen til fornyet behandling hos Konkurrencerådet. Det er denne sag, som Konkurrencerådet nu har afgjort igen.
Konkurrenceankenævnet rejste centrale og principielle spørgsmål i forhold til, om Botex-kædens vedtagelse kunne anses for at have haft konkurrencebegrænsende formål. Blandt andet henviste Konkurrenceankenævnet til Europa-Kommissionens horisontale retningslinjer.
Den nye afgørelse af Botex-sagen har undersøgt de spørgsmål, som er blevet rejst, og de fortolkningsmæssige spørgsmål har været drøftet med Kommissionen. Herudover støtter en nyere dom fra Sø- og Handelsretten Konkurrencerådets tidligere afgørelse i forhold til, hvornår en aftale i sig selv kan have et ulovligt formål. I den konkrete sag fandt retten, at en række diskoteker havde indgået en aftale om markedsdeling, der havde til formål at begrænse konkurrencen. Retten slog fast, at markedsdelingen ”uden videre i sig selv” var skadelig for konkurrencen, selv om diskotekernes samarbejde også bestod af et indkøbssamarbejde.
Botex er en landsdækkende, frivillig kæde, som består af 24 selvstændige medlemmer, som hver ejer én eller flere Botex-butikker og/eller gardinbusser. Medlemmerne sælger boligtekstiler, herunder gardiner, solaf-skærmning, håndklæder, sengetøj, dyner m.m i detailleddet.
Ankehistorik
-
Rådsafgørelser
-
Du er her
Vedtagelse om markedsdeling i Botex
-
Du er her
-
Ankenævnskendelser
-
Rådsafgørelser