Øvrige nyheder
Mere konkurrence blandt apotekerne vil være til gavn for forbrugerne
Det er meget veldokumenteret, at konkurrence er en afgørende drivkraft for vækst og forbrugervelfærd. Mere konkurrence i apotekersektoren vil give væsentlige gevinster for forbrugerne.
Af Agnete Gersing, direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Medicin er et særligt produkt, og det er helt nødvendigt at regulere salget af medicin. Den kloge regulering tager hensyn til både sundhed, sikkerhed og forbrugernes behov. Selve reguleringen er en politisk beslutning.
Regeringen har tilkendegivet, at den vil modernisere reguleringen af apotekersektoren. I konkurrencepolitisk udspil står der, at regeringen vil ”… fremlægge forslag til en modernisering af sek¬toren, der fremmer tilgængelighed, patientsikkerhed og lave priser med en styrket incitamentsstruktur, herunder via konkurrence ”.
Det er positivt. For den nuværende regulering har væsentlige omkostninger for forbrugerne. Reguleringen betyder blandt andet, at der er meget få apoteker i Danmark sammenlignet med andre lande. Den udelukker reelt konkurrencen mellem apotekerne. Og den forhindrer de gode apoteker i at vokse sig større.
Der er meget på spil for forbrugerne. Fx er det utrolig vigtigt, at medicin er tilgængelig, billig, og at forbrugerne kan få kompetent rådgivning og god service.
Apotekerne har også meget på spil – herunder penge. Seneste tal viser, at vi har 246 lokale monopoler med et gennemsnitligt overskud på over en million kroner. De største apoteker har et overskud på mellem fem og syv millioner kroner.
Det er derfor ikke overraskende, når fem sjællandske apoteker i en kronik i Jyllands-Posten i fredags taler stærkt for den eksisterende regulering, som udelukker enhver effektiv konkurrence.
I fredagens kronik bliver det påstået, at prisen på medicin risikerer at stige som følge af en modernisering af reguleringen. Det er helt forkert. Medicinprisen bliver i dag fastsat ved auktioner hos Sundhedsstyrelsen hver 14. dag, og det system kan snildt fortsætte, hvis politikerne vælger at følge de ni anbefalinger, som Konkurrencerådet afleverede til sundhedsministeren sidste år.
De lave medicinpriser har således intet at gøre med den nuvæende regulering af konkurrenceforholdende mellem apotekerne. En klog, moderne regulering vil formentlig kunne føre til endnu lavere priser på medicin.
Hvis politikerne vælger at følge Konkurrencerådets anbefalinger – helt eller delvist – vil det med stor sikkerhed føre til flere apoteker, der hvor forbrugerne kommer, fx i storcentre, i lufthavne og tæt på sygehuse. Det vil også føre til bedre service og rådgivning blandt andet fordi, de mest veldrevne apoteker vil kunne vokse. Forbrugerne kan bruge mindre tid på at købe medicinen, og der vil være mulighed for billigere medicin. Alt sammen uden at påvirke patientsikkerheden, hvis reguleringen laves klogt.
Det er meget veldokumenteret, at konkurrence er en afgørende drivkraft for vækst og forbrugervelfærd. Et lille friskt eksempel er erfaringerne fra det liberalisede bogmarkedet, som sidste år gav forbrugerne en gevinst på estimeret 319 millioner kroner, fordi bøger er gjort lettere tilgængelige og til en billigere pris.
Der er ingen argumenter for at skærme apotekerne mod mere konkurrence. Tværtimod. Det er hævet over enhver rimelig tvivl, at en klog modernisering vil være til gavn for vækst, effektivitet og ikke mindst til gavn for forbrugerne.
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen er sekretariat for Konkurrencerådet.
Bragt i Jyllands-Posten 4. december 2013