Pressemeddelelse

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen undersøger markedet for kviklån

Stadig flere danskere optager kviklån, men der eksisterer ikke noget samlet overblik over omfanget af kviklån, udbyderne og lånerne. Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen gennemfører en undersøgelse for at tage temperaturen på markedet for kviklån i Danmark.

Kontorchef i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Niels Enemærke, siger:

Flere og flere forbrugere optager kviklån, selv om det ser ud til, at de er dyrere end alternative lån. Vi vil blandt andet undersøge, hvor nemt det er at købe kviklån og i hvilke situationer, forbrugerne ansøger om lånene.

Der eksisterer intet samlet overblik over konkurrencesituationen på markedet for kviklån i Danmark. Det vil undersøgelsen give, så det bliver muligt at vurdere, om der er behov for forbedringer på markedet til gavn for forbrugerne.

Kviklån er en forholdsvis ny forbrugslåntype, der fx bliver markedsført som SMS-lån, hurtig lån og mikrolån. Efterspørgslen efter kviklån har været høj og er fortsat stigende, viser indberetninger til Forbrugerombudsmanden. Danskerne lånte minimum 100 millioner kroner i kviklån i 2013.

Styrelsen opfordrer både udbydere af kviklån og forbrugere, der har erfaringer med kviklån, til at komme med input til undersøgelsen.

For input, kontakt projektleder i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Dennis Kildetoft, på tlf. 4171 5078 eller mail deb@kfst.dk.

For anden information, kontakt kommunikationschef i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Hanne Arentoft, på tlf. 4171 5098.

Pressemeddelelser fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen

Når du tilmelder dig, vil du modtage alle pressemeddelelser fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, herunder om Konkurrencerådets afgørelser, analyser m.v.