Pressemeddelelse
Effektivisering af vandsektoren har sparet danskerne for 1,1 milliard kroner
Forbruger og virksomheder kommer næste år til at spare yderligere 126 millioner kroner på vand. Siden 2011 har danskerne opnået varige besparelser på 1,1 milliarder kroner, viser en ny analyse fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.
Vicedirektør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Niels C. Beier, siger:
På fem år har danskerne fået en milliardgevinst som en direkte følge af krav om effektiviseringer til de forsyningsselskaber, der leverer vores vand. Selskaberne har forbedret sig meget, men vi ser stadig et stort potentiale for at effektivisere til forbrugernes fordel.
Vandselskaber er naturlige monopoler, der ikke konkurrerer mod hinanden. Vores krav er med til at sikre, at selskaberne yder deres bedste til gavn for forbrugere og virksomheder.
Forsyningssekretariatet har netop fastsat krav til landets 331 største vandselskaber for 2016. De sikrer, at forbrugere og virksomheder alene næste år betaler 126 millioner kroner mindre for deres vand, end de ellers ville have gjort, fordi vandselskaberne arbejder for at effektivisere deres drift.
Siden 2011 har Forsyningssekretariatet stillet effektiviseringskrav til vandselskaberne, og det har givet forbrugere og virksomheder varige besparelser på 1,1 milliarder kroner. Det viser analysen ”Udviklingen i prislofterne i vandsektoren”, som Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen offentliggør i dag. Besparelserne er beregnet ud fra, hvad priserne ellers ville have været.
Vandpriserne kan dog stadig stige samlet set. Det kan fx være tilfældet, hvis vandselskabet investerer i miljø- og klimaforanstaltninger, eller hvis selskaberne arbejder for at indhente et investeringsefterslæb.
Forsyningssekretariatet fastsætter hvert år prislofter for de drikke- og spildevandsselskaber, der er omfattet af vandsektorloven.
Drikke- og spildevandsselskaberne er naturlige monopoler, der ikke konkurrerer mod hinanden. Det er derfor nødvendigt at stille krav til effektivisering som følge af manglende konkurrence på markedet.
Til det anvender Forsyningssekretariat en model, der sammenligner det enkelte selskab med de mest effektive selskaber. Det skaber en konkurrencelignende situation, der tilskynder selskaberne til at arbejde for at effektivisere driften og blive lige så gode som de bedste.
Forsyningssekretariatet er en del af Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.
- Se prislofterne for 2016
- Se data for prislofter for 2011-2016
- Se grafik over forbrugernes besparelser fra 2011-2016
- Læs analysen ”Udviklingen i prislofterne i vandsektoren"
For yderligere information
Kontakt Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens presseafdeling på tlf. 4171 5098
Pressemeddelelser fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Når du tilmelder dig, vil du modtage alle pressemeddelelser fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, herunder om Konkurrencerådets afgørelser, analyser m.v.