Afgørelse
Nummer
3/1120-0289-0106/ISA/CHJ
Emner
- § 11 / art. 102 - misbrug af dominerende stilling
Post Danmarks gebyrer for garanteret kl. 10-levering og for leje af postbokse
Post Danmark varslede indførelse af nye gebyrer for nogle nye ydelser. Styrelsen påpegede, at denne ville følge udviklingen i kundernes efterspørgsel på de nye ydelser.
Post Danmark meddelte den 31. oktober 2005, at selskabet ville indføre to nye ydelser med virkning fra den 6. februar 2006. Den ene ydelse, som vil koste 1.800 kr. ekskl. moms om året, vil dække garanteret levering af dagens brevpost inden kl. 10. Den anden ydelse, som vil koste 600,- kr. ekskl. moms om året, vil dække leje af postbokse, som hidtil har været gratis. Ønsker kunden at leje en postboks, som kan modtage breve og pakker, der kræver kvittering for modtagelsen, udgør den årlige leje for denne service 1.400 ekskl. moms.
Konkurrencestyrelsen modtog en række henvendelser fra virksomheder og private kunder efter, at Post Danmark havde varslet kunderne om indførelse af de nye gebyrer. Mange erhvervsvirksomheder har behov for begge ydelser og har derfor reelt ikke nogen valgmulighed. Og da Post Danmark har en markedsandel tæt på 100 pct., og der derfor principielt kunne foreligge misbrug af markedsmagt, gik Konkurrencestyrelsen ind i sagen. Styrelsen har herefter anmodet Post Danmark om at begrunde prisen på ydelserne, herunder om der er en sammenhæng mellem priserne og Post Danmarks omkostninger.
Post Danmark har bl.a. gjort gældende, at de nye ydelser er et tilbud til de kunder, der har størst behov for at få posten først i modsætning til i dag, hvor omdeling sker på baggrund af en administrativ udvælgelse. Post Danmark har endvidere fremlagt budgetter, der viser, at selskabet ud over at få dækket sine omkostninger ved garantileveringerne opnår en pris, der indeholder en ikke urimelig avance.
Konkurrencestyrelsen har foreløbigt taget disse oplysninger til efterretning, idet det er usikkert, hvor mange kunder, der vil efterspørge de nye ydelser. Konkurrencestyrelsen vil imidlertid følge udviklingen.
Det kan oplyses, at 85 pct. af alle adresser ligger i såkaldt byzone. Tilbuddet om at tegne abonnement på levering inden kl. 10 gælder kun for virksomheder og private husstande i byzone. I landzone er det ikke muligt at tegne et abonnement på kl. 10-levering, men Post Danmark tilbyder disse kunder andre muligheder i form af leje af postbokse, hvis de har behov for at få deres breve tidligt.