Øvrige nyheder
Indskærpelse om ikke at aftale fælles boykot af en virksomhed
Efter omtale i pressen i april 2015 blev Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen opmærksom på, at en række pizzeriaer havde oprettet en forening med navnet ”Boykot Just Eat”.
Ifølge foreningens formand havde foreningen til formål at få så mange pizzeriaer som muligt til at opsige deres samarbejde med Just Eat. Desuden er det styrelsens forståelse, at foreningens formand faktisk har afleveret samlede opsigelser til Just Eat fra et stort antal pizzeriaer.
Hvis virksomheder aftaler at boykotte en virksomhed, som fx Just Eat, kan det være i strid med konkurrenceloven. Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen tog derfor kontakt med foreningens formand, og ud fra det oplyste blev foreningens navn og formål herefter ændret.
En indskærpelse er ikke en afgørelse og kan ikke indbringes for Konkurrenceankenævnet.
Notifikationer om fusioner, vejledninger og andet konkurrencestof
Når du abonnerer på denne mail, modtager du løbende nyt om fusionsanmeldelser og -godkendelser, vejledninger mv. Det er for dig, der arbejder professionelt inden for området.