Pressemeddelelse

Bøde for at aftale priser på hvidevarer

BSH Hvidevarer A/S har begrænset forbrugernes mulighed for at forhandle om prisen på hvidevarer. Selskabet accepterer 1,5 millioner kroner i bøde for at have overtrådt konkurrenceloven. Samtidig har to personer fra ledelsen hver accepteret bøder på 20.000 kroner.

BSH Hvidevarer har aftalt med en række forhandlere, at de skulle følge en bestemt prisliste. Og BSH Hvidevarer har medvirket til at hindre en tysk grossist i at sælge produkterne billigere til danske detailhandlere.

Selskabet er blandt de største aktører på det danske marked for hvidevarer. Det står blandt andet bag mærkerne Bosch og Siemens.

Ved at aftale hvilken pris visse produkter måtte sælges til, har BSH hindret forhandlerne i at konkurrere på priserne. Yderligere har BSH Hvidevarer begrænset konkurrencen ved at afskære en tysk grossist fra at sælge til danske detailhandlere.

Lovovertrædelserne fandt sted i 2008 og 2009. Efter at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen havde gennemført en række kontrolundersøgelser, politianmeldte styrelsen i 2010 BSH Hvidevarer for brud på konkurrencereglerne.

Direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Agnete Gersing, siger:

"BSH Hvidevarer repræsenterer en af de største hvidevareproducenter. Med sin adfærd har virksomheden hindret en række forhandlere i at konkurrere om slutkunderne med lavere priser.”

”Ved at aftale priserne på sine varer og ved at hindre parallelimport har BSH Hvidevarer overtrådt konkurrencereglerne groft.”

For yderligere information kontakt kommunikationschef i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Hanne Arentoft, på telefon 41 71 50 98. 

Læs bødeforelægget 
 

Pressemeddelelser fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen

Når du tilmelder dig, vil du modtage alle pressemeddelelser fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, herunder om Konkurrencerådets afgørelser, analyser m.v.